Fararoun Sanat

فرارون صنعت


چگونه می توان از بیرینگ خود محافظت کرد

بازرسی و نگهداری از بیرینگ برای حفظ عملکرد ، افزایش عمر خدمات، جلوگیری از خرابی و همچنین کاهش هزینه کل از اهمیت زیادی برخوردار است.

بازرسی و و نگهداری بیرینگ  نه تنها برای افزایش عمر بیرینگ بلکه برای جلوگیری از هرگونه خرابی عملیاتی حائز اهمیت است که در نهایت موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود و هزینه های کلی مالکیت را برای کسب و کار کاهش می دهد. این امر در شرایطی که محیط عملیاتی نامناسبی باشد یا در یک منطقه دور افتاده قرار داشته باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما مهم نیست که عملیات شما کجا باشد ، اقداماتی که شما برای محافظت از بیرینگ های خود اعمال می کنید ، با  جلوگیری از ازکارافتادگی زودهنگام و افزایش مدت زمان کار آنها ، در نهایت سوداور خواهد بود.

خرابی زودرس عمدتاً به دلیل حمل یا نگهداری ناصحیح ایجاد می شود. بیشتر خرابی ها به دلیل مواردی است که اغلب قابل پیشگیری هستند ، از جمله روغن کاری ، نصب کردن، حمل بیرینگ و مسائل مربوط به محیط است. در اینجا اقدامات اصلی که هر اپراتور برای پیشگیری از خرابی بیرینگ در تجهیزات مهم و حیاتی باید انجام دهد ، آمده است.

بلبرینگ را با احتیاط حمل کنید

از آنجا که بیرینگ ها  اجزای دقیقی هستند ، برای جلوگیری از ورود آلاینده های موجود در هوا، به حمل و نگهداری ویژه ای  نیاز دارند. بسته بندی باید در هنگام نگهداری دست نخورده نگه داشته شود ، زیرا حتی آلودگی یا گرد و غبار موجود در مسیر غلتش می تواند صدمات بزرگی ایجاد کند.

هیچ نیروی مستقیمی روی بیرینگ یا رینگ بیرونی آن وارد نکنید ، زیرا این قضیه می تواند باعث نامیزان شدن رولرها شود. حتی صدمات اندک ناشی از افتادن بیرینگ ها می تواند منجر به بروز مشکلات عملکردی و خرابی های  بعدی شود.

از ابزارهای صحیح استفاده کنید

استفاده از ابزارهای عمومی برای نصب یا پیاده کردن بیرینگ را  کنار بگذارید. تجهیزات خاصی برای نصب بیرینگ با قطر داخلی استوانه ای وجود دارد که  روش نصب فشاری  (نصب با فشار دادن یکنواخت بیرینگ روی شفت ها) یا نصب تناسبی (گرم کردن بیرینگ برای افزایش قطر آن) وجود دارد.برخی از این ابزار ها شامل کشنده های بیرینگ ، کیت ابزار جا زدن بیرینگ ، مهره هیدرولیک ، کیت تزریق روغن یا گرمکنهای القایی است .

تلاش برای استفاده از ابزارهای عمومی ،  صرفه جویی اشتباهی است زیرا بسیاری از این موارد آسیب های جبران ناپذیری به بیرینگ ها وارد می کنند و هزینه های تعویض بیرینگها در نیروی کار و زمان توقف خط حتی بیشتر می شود.

از خوردگی جلوگیری کنید

بیرینگ ها نباید در معرض آب قرار گیرند ، زیرا با گذشت زمان ممکن است زنگ زدگی و خوردگی روی دهد. حتماً هنگام جابجایی بیرینگ ، از دستکش استفاده کنید ، زیرا تعریق روی دست ، آب یا سایر آلاینده ها، ممکن است باعث خوردگی شود. گریس مقاوم در برابر آب گزینه مناسبی برای روغن کاری در محیط های مرطوب است ، زیرا به عنوان یک مانع محافظ عمل می کند.

در شرایط عملیاتی بسیار خورنده ، بیرینگ های خاص توصیه می شوند ، و بیرینگ های خاصی وجود دارد که برای استفاده در کارخانه های فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی طراحی شده اند که در آنجا شستشو مکرر انجام می شود.

روان کاری

تخمین زده می شود که حدود ۴۰ درصد از خرابی زودرس بیرینگ به دلیل مسائل مربوط به روغن کاری هستند، بنابراین رفع این مساله تقریبا نیمی از مشکلات را حل می کند. هدف اصلی روان کننده جدا کردن سطوح فلزی  اجزای بلبرینگ برای کاهش اصطکاک و سایش است.

در عین حال ، روان کننده ها ممکن است منجر به توزیع توان و کاهش مصرف انرژی می شوند. انتخاب روان کننده مناسب از ابتدا بسیار مهم است و توصیه های سازندگان بیرینگ باید رعایت شود.

معیارهای انتخاب روان کننده مناسب شامل بار بیرینگ ، دمای کاری و همچنین دمای محیط ، محدوده سرعت و آلاینده های احتمالی است. مهم تر از آن،  این است که اطمینان حاصل شود که بیرینگ مجددا طبق برنامه، روغن کاری می شود.  همانند روغن در اتومبیل شما ، تأخیر در روان کاری می تواند منجر به خرابی فاجعه بار کل سیستم شود.

محیط کاری

با وجود حمل ، نصب و طراحی مناسب ، اگر مسائلی در شرایط محیط کار مورد توجه قرار نگیرد ، ممکن است خرابی رخ دهد. در اینجا استفاده از seal (آب بند) مناسب در بیرینگ ضروری است

  • ذرات موجود در هوا مانند گرد و غبار، می توانند با گذشت زمان باعث آلودگی بیرینگ شوند. تکنیک های مناسب آب بندی در این موارد ضروری است.
  • هجوم شدید مواد یا آب. آب بندی برای عملکرد صحیح بسیار مهم است و آب بندی های خاصی که روی شفت نشانی نمیگذارند، توصیه می شود.
  • گرمای خارجی فاکتورهای زیادی از جمله ، روان کننده دما بالا ، لقی داخلی شعاعی ، چرخش متناوب یا مداوم و سایر گزینه هایی که بر عمر بیرینگ تأثیر می گذارد، را به ما تحمیل میکند.
  • عبور جریان الکتریکی. در تجهیزات تولید برق باید نسبت به عبور جریان الکتریکی از رولرها حساس بود و یک مدار بایپس نصب و یا بیرینگ عایق شود، در غیر این صورت ممکن است در سطوح بلبرینگ سوراخ شدگی یا شیار شیار شدن ایجاد شود.

مراقب علائم خطر باشید

برای حفظ عملکرد بهینه بیرینگ، بازرسی منظم باید انجام شود. در حین کار ، خدمه باید همیشه صدا و یا لرزش غیر طبیعی  بیرینگ را بررسی کنند. تجزیه و تحلیل ارتعاشات،  بخشی از پایش شرایط است که شامل ترموگرافی ، آنالیز ارتعاش با ابزارهایی مانند قلم لرزش ، و تحلیل روغن باشد که می تواند حالت های فعلی بیرینگ را با داده های گذشته مقایسه کرده و ارزیابی  باقی مانده عمر بیرینگ را ارائه دهد.

در هنگام انجام بازرسی ، در صورت بدتر شدن شرایط قبل از وقوع فاجعه ، بیرینگ باید پیاده شود. اگر شرایط مانند قبل باقی بماند ، بلبرینگ می تواند به کار خود ادامه دهد و به صورت دقیق تا زمانی که امکانش باشد مورد بررسی قرار گیرد. با گذشت زمان ، بررسی و ثبت نوع خرابی و دلیل احتمالی آن برای تنظیم و رفع مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شده است کمک می کند و باعث می شود که در آینده به بیرینگ و تجهیزات مربوط به آن صدمه کمتری برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *